Jak pielęgnować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrze to ogromna wygoda, ale i szereg korzyści. Doskonale zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzaniem, poprawiając jednocześnie energetyczny bilans budynku. Przy okazji stanowią również ciekawy element dekoracyjny. Aby jednak długo cieszyły oczy estetycznym wyglądem i prawidłowo funkcjonowały, konieczne jest utrzymywanie ich w należytym stanie.

Właściwa konserwacja

Wbrew pozorom konserwacja rolet zewnętrznych nie jest trudna i skomplikowana. A co najważniejsze, można ją przeprowadzać naprawdę niewielkim kosztem – najważniejsza jest przy tym systematyczność, ponieważ kurz i inne zanieczyszczenia niszczą powierzchnię rolet. Zważywszy zaś na warunki, w jakich są one eksploatowane, o zabrudzenia nietrudno. Do czyszczenia lakierowanych powierzchni oraz części zrobionych z tworzyw sztucznych najlepiej nadaje się miękka szmatka zwilżona w wodzie z dodatkiem detergentu, np. płynu do zmywania naczyń. Absolutnie odpadają jakiekolwiek proszki do czyszczenia czy preparaty zawierające w swoim składzie substancje żrące, a także skrobaczki oraz szorstkie akcesoria czyszczące – doprowadzą one do porysowania powierzchni. W przypadku elementów wykonanych z tworzyw sztucznych znakomicie sprawdzają się preparaty antystatyczne – stosuje się już go po umyciu.

Zobacz gdzie sprzedają najtańsze plisy na okna i podziel się z nami opinią na ten temat.

Odpowiednie preparaty

Jeżeli rolety są obsługiwane ręcznie, nie wolno zapomnieć o czyszczeniu służących do tego linek oraz pasków. Woda z płynem bądź proszkiem do prania powinna załatwić sprawę. Warto zadbać o to, by nie dopuścić do poważniejszych zabrudzeń, ponieważ ich usunięcie może się okazać dość kłopotliwe. Konserwacja rolet zewnętrznych to także zadbanie o uszczelki znajdujące się w listwie dolnej. Tutaj pomocne okażą się specjalne preparaty do pielęgnowania gumy – można się w nie zaopatrzyć m. in. w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Preparaty te zapobiegają utlenianiu się gumy, a do tego sprzyjają poprawie elastyczności gumy, co też przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie rolet. Zimą zaś uszczelki wymagają zastosowania preparatów, które chronią przed zamarzaniem gumy.

Leave a comment