Kartki świąteczne i konkursy

Znalazłem fajną, darmową stronę na której opisana została historia kartek na święta. Otóż pierwsze drukowane kartki świąteczne powstały w Anglii w roku 1843. Od mniej więcej 1900 roku nazywamy je pocztówkami – słowo to wprowadził do języka polskiego Henryk Sienkiewicz.

Jednym z twórców idei kartek świątecznych był Sir Henry Cole – pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Miał on bardzo wielu znajomych – wypisywanie każdej kartki na święta zajmowało mu mnóstwo czasu. Przed Bożym Narodzeniem w roku 1843 wpadł na świetny pomysł. Zamówił u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a sam się tylko pod nim podpisał.

Przygotowany rysunek postanowił powielić w drukarni i rozesłać do swoich znajomych. Człowiekiem, który stworzył pierwsze kartki świąteczne był londyński artysta – John Calcott Horsley – rysunek przedstawiał rodzinę wznoszącą toast przy suto zastawionym świątecznym stole. Na pamiątkę tego wydarzenia, corocznie londyńskie muzeum Wiktorii i Alberta organizuje konkursy z nagrodami dla autorów najpiękniejszych pocztówek. Najlepsze pocztówki są powielane i sprzedawane – dochód z ich sprzedaży idzie na cele charytatywne. Dzisiaj kartki świąteczne ludzie wrzucają sobie nawet na blogi.

Leave a Reply