Kredyt samochodowy kontra gotówkowy

Kredyty samochodowe są często porównywane do gotówkowych. Jednakże w przeciwieństwie do nich są zobowiązaniami celowymi – co oznacza,  że bank pożycza pieniądze na zdefiniowany konkretnie cel, w tym przypadku na samochód. Ponadto kredyty gotówkowe udzielane są beż dużej ilości zabezpieczeń – co najwyżej ograniczają się one do poręczycieli oraz do wykupienia stosownej polisy ubezpieczeniowej.

To sprawia, że są droższe. Kredyty samochodowe bez zaświadczeń o zarobkach (http://autonakredyt.com.pl/) kosztują co prawda mniej (ich oprocentowanie jest znacznie niższe), ale banki stawiają klientom dość duże wymagania względem zabezpieczeń. Spośród tych najczęściej stosowanych wymienić w tym momencie należy zastaw rejestrowy, przewłaszczenie (całkowite lub warunkowe) oraz cesję praw z polisy AC. W praktyce oznacza to, że przedmiot kredytowania stanowi jednocześnie zabezpieczenie umowy. O ile za kredyt gotówkowy kupić można dowolny samochód, o tyle w przypadku kredytu samochodowego nie jest już to możliwe. Najgorzej sytuacja przedstawia się wówczas, kiedy w rachubę wchodzi zakup auta używanego – banki niechętnie podchodzą do finansowania tego typu przedsięwzięć.

Pojazd z drugiej ręki jest znacznie mniej wart niż nowy, w związku z czym nie jest już w oczach banku atrakcyjnym zabezpieczeniem zobowiązania. Stąd też właśnie wzięły się limity dotyczące wieku (a niekiedy również i marek) pojazdów z rynku wtórnego. Udzielając kredytu samochodowego, banki oczekują rozliczenia się z każdej wydanej złotówki. Nie ma więc możliwości przeznaczenia części pieniędzy na inny cel.

Jeśli bank odmówił Ci kredytu to poczytaj o tym co to są pożyczki pozabankowe na stronie pozyczki-pozabankowe.org

Leave a Reply