Lokata Facto. Włoski bank na polskim rynku – nasza opinia.

Niedawno na polskim rynku pojawił się nowy bank z Włoch. Bank Facto, a w zasadzie bank Banca Farmafactoring należący do grupy BFF Banking Group.

Bank ten działa na podobnej zasadzie jak InBank z Estonii. Oferuje swoje lokaty za zgodą KNF, ale musi zaznaczać w ofercie, że nie są objęte polskim bankowym funduszem gwarancyjnym. Nie są jednak bez ochrony, bowiem w ramach wspólnotowego prawa, chroni je włoski odpowiednik naszego BFG.

Oprocentowanie lokaty Facto jest ewidentnie wyższe niż lokat w polskich bankach. O ile zdecydujemy się na wieloletnią lokatę, możemy liczyć nawet na 4% w przypadku lokaty 5-letniej. Przy krótszych okres na 3% lub mniej – im krótszy okres tym niższy procent tym słabsze oprocentowanie, czyli analogicznie do lokat w INbanku. Lokata Facto jest jedna lepsza (przynajmniej na razie). Tutaj można przeczytać szczegółową recenzję i opinie do Lokaty Facto https://antyhaczyk.blogspot.com/2020/02/bank-facto-lokata-opinie-czy-bezpieczna.htmlBank ten wygląda na solidny, ale nawet jeśli nie to i tak chroni nasz włoski FIDT.

Strona KNF https://www.knf.gov.pl/, gdzie można zweryfikować.

Czy warto?

Przytłoczeni licznymi reklamami, sloganami, bilbordami i latającymi okienkami na stronach internetowych nie zawsze jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni produkt. Dotyczy to również polskiego sektora bankowego, który w ostatnich latach bardzo dużo inwestuje w reklamy. Można powiedzieć, że jesteśmy osaczeni informacjami o produktach bankowych, które są dostępne na wyciągnięcie ręki. Co prawda nie dla każdego, ale nie zmienia to faktu, że z reklamami stykamy się wszyscy. Jednak czasami widząc jak beznadziejna lokata z oprocentowaniem 1,5% reklamowana jest jako rarytas i wyjątkowo dobra oferta, wręcz ręce opadają.

Jeśli mamy zamiar zdecydować się na kontakt z bankiem, to zazwyczaj chodzi o jedną z dwóch spraw: kredyt bankowy lub lokata terminowa. Przeważająca większość wszystkich wniosków wpływających do banków dotyczy kredytów. Lokaty są na drugiej pozycji. Załóżmy jednak, że jesteśmy w dość dobrej sytuacji finansowej i zamiast pożyczać od banku pieniądze, chcielibyśmy udostępnić swoje zasoby, żeby bank mógł na nich zarobić, jednocześnie dzieląc się z nami zyskiem, a w dzisiejszych czasach raczej pseudo zyskiem, bo uwzględniając inflację lokaty oferowane przez nasze banki generują straty.

Nawet jeśli mamy zamiar pójść po linii najmniejszego oporu i bez wchodzenia w szczegóły zdecydować się na najpopularniejszą opcję, czyli lokatę terminową, to musimy jednak podjąć ważną decyzję, dotyczącą długości trwania umowy. Od tej decyzji zależy z jednej strony na jak długi czas oddajemy pieniądze w depozyt, z drugiej zaś strony liczy się przecież wysokość oprocentowania. Prosta zależność pomiędzy faktem, że zostawiamy pieniądze na dłużej i otrzymujemy lepsze warunki jest oczywista. Musimy jednak zwrócić uwagę na fakt, czy przypadkiem nie będziemy tej gotówki potrzebować. Problem z lokatami polega na tym, że jeżeli przesadzimy i wybierzemy długi termin, a w międzyczasie wydarzy się coś nieprzewidzianego, co zmusi nas do wybrania gotówki z konta lokaty przed datą ustaloną w umowie (co jest równoznaczne z zerwaniem przez nas umowy złożenia lokaty terminowej), zwykle tracimy wszystkie naliczone odsetki, chyba że regulamin warunków lokaty stanowi inaczej.

Zatem lokata na 4%, która wymaga zamrożenia kapitału na 5 lat niekoniecznie będzie najlepszą opcją dla osób lokujących w ten sposób większość swojego kapitału.

Lokaty krótkoterminowe mogą być zawierane nawet na kilka dni, choć w praktyce mało kto z prywatnych inwestorów się na to decyduje.

Zwyczajowo jako krótkoterminowe traktuje się lokaty do 356 dni, czyli do roku. Jeśli lokata trwa powyżej roku, uważa się ją za długoterminowa. Lokaty krótkoterminowe najlepsze są w przypadku osób, które nie chcą zablokować swoich pieniędzy na długi okres czasu.

W przypadku lokat długoterminowych, które mieszczą się zazwyczaj w przedziale czasowym od jednego do pięciu lat, można mówić o produktach bankowych, które doskonale nadają się dla osób, które nie potrzebują łatwego i szybkiego dostępu do swoich oszczędności. Skoro oprocentowanie oferowane dla lokat długoterminowych jest wyższe, to w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest pokusić się o takie właśnie rozwiązanie. Zakładając, że mamy też inne środki ulokowane gdzie indziej.

Czy warto wybrać bank Facto i zamrozić w nim środki na wiele lat? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć już sam.

One thought on “Lokata Facto. Włoski bank na polskim rynku – nasza opinia.”

Leave a Reply